Kobe Bryant

1996 NBA Draft

Kobe Bryant választották 13th összességében a 1996 NBA Draft A Charlotte Hornets és cserélték a Los Angeles Lakers július 1, 1996 cserébe center Vlade Divac, aki már megállapodást kötött a Hornets egy nappal a tervezet előtt. Mivel akkor még 17 éves volt, szüleinek alá kellett írniuk első NBA-szerződését.

az első három évben (1996-1999)

első szezonjában, az úgynevezett újonc szezonban Bryant többnyire a kispadról lépett be a játékba. Eddie Jones és Nick Van Exel is több játékidőt látott, mint a fiatal kivételes tehetség, aki akkoriban a legfiatalabb játékos volt, aki valaha részt vett egy NBA-játékban (a rekordot később Jermaine O ‘ Neal és Andrew Bynum). Első évében részt vett a Slam Dunk versenyen is, 18 évesen pedig az NBA történetének legfiatalabb Slam dunk bajnoka lett. A pályán nyújtott teljesítménye miatt az NBA All-Rookie második csapatába választották. A rájátszásban a Lakers elbúcsúzott a Utah Jazz-től a második fordulóban Bryant egyik legdicsőségesebb pillanatában egy kosárlabdapályán. A sorozat utolsó meccsének döntő pillanataiban három léggömböt dobott, a negyedik negyedben potenciálisan játékdöntő dobást, a hosszabbítás utolsó percében pedig két hárompontos dobást. Shaquille O ‘ Neal évekkel később elmondta, hogy Bryant volt az egyetlen játékos, akinek volt mersze megtenni ezeket a lövéseket (“Bryant volt az egyetlen srác, akinek akkoriban volt mersze ilyen lövéseket készíteni”).

Bryant az NBA 1999/00-as szezonjában

a második évadban Bryant egyre több játékidőt kapott, és többek között 7,6-ra is képes volt 15.4 pont egy játék. Ő lett az NBA történelmének legfiatalabb NBA All-Star játékindítója,a szezon végén pedig a második helyre került, mint az NBA által leginkább javított játékos. A következő szezonban Bryant a bajnokság egyik legjobb őreként tette meg Utolsó áttörését. A Lakers Elvált Eddie Jones-tól és Nick Van Exel-től, több játékidőt teremtve Bryant számára, aki a Lakers mind az 50 meccsén a kezdő felállásban volt a lockout-rövidített 1998-1999-es szezonban. A szezon során hatéves szerződéshosszabbítást írt alá, összesen 70 millió dollár értékben. Még e rövid idő után is sok újságíró már olyan szupersztárokhoz hasonlította, mint Michael Jordan és Magic Johnson. A rájátszásban azonban még mindig nem volt növekedés, négy meccs után a második fordulóban el kellett ismerniük a San Antonio Spurs vereségét.

három tőzeg (1999-2002)

1999-ben Phil Jacksont nevezték ki a Lakers új vezetőedzőjének. Három szezon után az NBA-ben és Bryant játékának folyamatos javulása után a liga egyik legjobb lövészőrévé vált. Ebben az időszakban bekerült az All-NBA, All-Star és All-defensive csapatba, és Shaquille O ‘ Neal és Kobe Bryant középpályás kombinációja évről évre a Lakers egyik bajnoki versenyzőjévé tette. Jackson megtanította csapatának az úgynevezett “háromszög bűncselekményt”, amely már hat címhez vezetett a Chicago Bulls-szal.

az 1999/2000-es NBA-szezon előszezonjában Bryant megsérült a keze, a Lakersnek pedig nélküle kellett élnie az alapszakasz első hat hetében. Visszatérése után meccsenként átlagosan több mint 38 percet töltött a pályán, és gólpasszokban és lopásokban vezette a csapatot meccsenként. A Lakers 67 győzelmet aratott ebben a szezonban, ami az NBA történetében az ötödik legtöbb. A szezon végén O ‘ Neal lett az alapszakasz MVP-je, míg Bryant az All-NBA második csapatába került,az NBA történetének legfiatalabb játékosa pedig az All-NBA védekező csapatába. A döntőben a Lakers az Indiana Pacers ellen lépett pályára, és 1988 óta hat meccs után megnyerte első NBA-bajnokságát. A 2000-01-es NBA-szezonban Bryant statisztikája többnyire változatlan maradt, de hat ponttal nőtt, meccsenként átlagosan 28,5 pontra. Ez volt az első alkalom, hogy hallottál O ‘ Neal és Bryant közötti konfrontációkról és nehézségekről, de a Lakersnek mégis sikerült 56 győzelmet szereznie. Az NBA valaha volt egyik legjobb rájátszási sorozatában a Lakers megnyerte 15 nak, – nek 16 játékok a címük megvédése felé vezető úton. A rájátszás során Bryant átlagosan 29,4 pontot, 7,3 lepattanót és 6,1 gólpasszt ért el csapata számára. Az All-NBA Second Team és az All-NBA Defensive Team csapatába nevezték ki, zsinórban másodszor, az All-Star Game-be pedig zsinórban harmadik éve.

a következő szezonban Bryant először vett részt csapata 80 meccsén, átlagosan 25,2 pontot, 5,5 lepattanót és 5,5 gólpasszt ért el meccsenként, találati aránya pedig magasabb volt, mint valaha, 46,9%. Ismét az NBA All-Star és All-NBA Defensive Team csapatába került, de idén először az All-NBA First csapatába is bekerült. A Lakers sikerült 58 nyer ebben a szezonban, de volt néhány akadály a rájátszásban ebben az évben. Az első két fordulóban öt meccsen megverték a Portland Trail Blazers-t és a Spurs-t, de a Nyugati Konferencia döntőjében nem volt hazai pálya előnye a Sacramento Kings ellen. Ez a sorozat hét izgalmas játékot ölelt fel, és a Lakers végül képes volt érvényesülni. A 2002-es NBA-döntőben, amelyet a Lakers 4-0-ra nyert a New Jersey Nets ellen, Bryant átlagosan 26,8 pontot, 5,8 lepattanót és 5,3 gólpasszt ért el, 51,4% – os sztrájkar mellett. 23 éves korában ő volt a legfiatalabb játékos, aki három bajnokságot nyert. Ebben az évben különösen dicsérték a rájátszás döntő pillanataiban elért eredményeiért, úgynevezett “Kuplung” játékosként ismerték el: olyan játékos, aki a játék végén tudja, mit kell tennie annak érdekében, hogy megszerezze a győzelmet.

egy korszak vége (2002-2004)

a 2002/03 – as szezonban Bryant átlagosan 30,0 pontot, 6,9 lepattanót, 5,9 gólpasszt és 2,2 ellop meccsenként-minden akkori karrier-legjobb. Ezen felül kilenc egymást követő mérkőzésen legalább 40 pontot tudott szerezni. 14 meccsen 2003 februárjában Kobe meccsenként 40,6 pontot szerzett. Bryant legalább 30 pontot szerzett 16 egymást követő játékban (január 29 – február 28, 2003), ami szintén új rekordot állított fel. Eredményeinek köszönhetően beválasztották az All-NBA-be és az All-defenzív első csapatba, és a harmadik helyen végzett az alapszakasz MVP-jének megválasztásában. A Lakers ebben a szezonban 50 mérkőzést nyert, de hat meccs után a rájátszás második fordulójában veszített a San Antonio Spurs ellen. A 2003-04-es szezon előtt a csapat az NBA All-stars csapatával, Karl Malone-nal és Gary Paytonnal erősödött. A két új kiegészítésnek biztosítania kell, hogy a csapat már az előző szezonban ne hagyja el a rájátszást. Szintén a szezon kezdete előtt, Bryantet szexuális zaklatással vádolták, ami oda vezetett, hogy a bírósági időpontok miatt hiányzott néhány játék a szezonban. Négy jövőbeli Hírességek Csarnokával a soraikban a Lakers bejutott az NBA döntőjébe, de amelyben mindössze öt meccs után el kellett ismerniük a Detroit Pistons vereségét.a szezon után Phil Jackson szerződését nem hosszabbították meg, és a Lakers elcserélte Shaquille O ‘ Nealt a Miami Heat-hez Lamar Odomért, Caron Butlerért és Brian Grantért cserébe. Másnap Bryant hét évvel meghosszabbította szerződését.

rájátszási csalódások (2004-2007)

szabaddobáson a 2006/07-es szezon előtt, még mindig a 8-as számmal

Bryant imázsát az előző év eseményei miatt nagyon elvették. A szexuális bántalmazás vádjai, Shaquille O ‘ Neal távozása, valamint Phil Jackson távozása tönkretette a Lakers lövöldözős őrének hírnevét. Jackson odáig ment, hogy könyvet írt, “az utolsó évad: A lelkét kereső csapat”, amelyben részleteket írt le a Lakersről a 2003/04-es NBA-szezonban, többek között Kobe Bryantet uncoachbar-nak hívva. Jackson utódja edzőként, Rudy Tomjanovich, egészségügyi okokból elhagyta a Lakers-t az új 2004-05-ös szezon közepén, segédedzője pedig Frank Hamblem vette át a Lakers vezetését. Bár Bryant az összes NBA-játékos közül a második legjobb pontszámot érte el, a Lakers számára nem volt elég a rájátszás. Bryant nem került be az NBA All-Defensive csapatába, és” csak ” abban az évben érte el az All-NBA harmadik csapatát.

az NBA 2005/06-os szezonja Bryant lassan visszatért a megfelelő fénybe. A Bryant-nal való különbségek ellenére Phil Jackson úgy döntött, hogy ismét felveszi a Lakers edzői posztját. Bryant teljes mértékben Jackson visszahelyezése mögött állt. December 20-án, 2005, Bryant szerzett 62 pontot az első három negyedévben a játék ellen a Dallas Mavericks. A negyedik negyed előtt Bryantnek 62, az egész Mavericks csapatának pedig 61 pontja volt. Bryant így olyan teljesítményt ért el, amelyet addig soha nem sikerült elérni, sőt a negyedik negyedben még a játéktérre sem lépett be. Bryantot általában kritizálták azért, mert túl egoista módon játszott, de a játék után különféle újságírók elítélték, hogy az utolsó negyedben teljesen kiült az egyedülálló teljesítmény esélye. 16-án. 2006 januárjában, a Miami Heat és a Los Angeles Lakers meccse előtt Shaquille O ‘ Neal és Kobe Bryant kézfogással, rövid ideig átölelve, látszólag eltemetve a régóta fennálló viszályt. Hat nappal később Bryant hihetetlen 81 pontot szerzett a Toronto Raptors elleni győzelemben. Nemcsak megdöntötte az Elgin Baylor által felállított 71 pontos csapatrekordot, hanem az NBA-meccs valaha volt második legmagasabb pontszámát is megszerezte. Csak Wilt Chamberlain tudott még több pontot szerezni 1962-ben 100 ponttal. Bryant pontátlaga 2006 januárjában 43,4 pont volt. A szezon végére további két Lakers rekordot döntött meg: a legtöbb pontot (2832) és a legtöbb 40 pontot (27) egy szezonban. A meccsenkénti 35,4 pontjával 45 győzelemre vezette a Lakers-t, és a jelenlegi szezon gólkirálya lett, de csak a negyedik az alapszakasz MVP-jének kiválasztásában. A rájátszás első fordulójában a Lakers a 3:1 vezet a Phoenix Suns ellen, vezetőjük, Steve Nash vezetésével, aki az alapszakasz MVP-je lett, még mindig 3:4-rel.

a szezon után Bryant térdműtéten esett át, ezért ki kellett ülnie a 2006-os kosárlabda-világbajnokságra. Bejelentette, hogy a következő szezon kezdetével megváltoztatja mezszámát 8-ról 24-re. Már a középiskolában viselte a 24-es számot, mielőtt a 33-ra költözött. Mivel mindkét szám nem volt elérhető NBA-karrierje elején a Los Angeles Lakersnél, elvette a 143-as mezszámát az Adidas ABCD táborból, hozzáadta a három számjegyet, így a 8-as mezszámhoz került.

a 2006/07-es NBA-szezon hozta Bryant kilencedik választását az All-Star Game-BE, 31 pontja, hat gólpasszja és hat lopása pedig az NBA All-Star Game MVP-jévé tette. Március 16, 2007, ő szerezte a szezon legjobb 65 pontot a győzelem a Portland Trail Blazers, amely szintén megakadályozta a Lakers nyolcadik egymást követő veszteség. Bryant a Minnesota Timberwolves elleni következő meccsen 50, a Memphis Grizzlies elleni meccsen pedig 60 pontot szerzett. Elgin Baylor után ő lett a második Lakers játékos, aki legalább 50 pontot szerzett három meccsen egymás után, Michael Jordan óta pedig 1987-ben ő lett az első, aki elérte ezt a bravúrt. A következő meccsen a New Orleans Hornets, pontosan 50 pontot szerzett, Wilt Chamberlain mellett az egyetlen játékos lett, aki négy egymást követő 50 pontos játékot rögzített magának. A szezon végén tíz 50 pontos meccse volt – ez egy újabb bravúr, amelyet eddig csak Chamberlain és Bryant sikerült egy szezonban. Bryant ismét a szezon gólkirálya volt. A rájátszásban azonban a Lakers az első fordulóban ismét nem tudta legyőzni a Phoenix Sunsot, ezúttal öt meccs után.

MVP (2007-2008)

a 2007/08-as szezonban, December 23-án, 2007-ben Bryant, 29 éves és 122 napos korában lett az NBA történetének legfiatalabb játékosa, aki NBA-karrierje során 20 000 pontot szerzett. Annak ellenére, hogy kisujja súlyos sérülést szenvedett a dobó kezén, részt vett a Lakers mind a 82 meccsén, 57 győzelemre vezetve őket – ez a legjobb érték a nyugati konferencián ebben a szezonban. A jó csapatteljesítménynek és a pályán nyújtott egyéni teljesítményének köszönhetően Bryant első alkalommal lett az alapszakasz MVP-je. A rájátszásban a Lakers győzött az NBA döntőjébe vezető úton a Denver Nuggets, a Utah Jazz és a San Antonio Spurs ellen. A döntőben azonban el kellett ismerniük a Boston Celtics vereségét, miután hat mérkőzést játszottak Paul Pierce, Kevin Garnett és Ray Allen körül.

repeat (2008-2010)

Derek Fisher és Bryant az amerikai elnök, Barack Obama látogatása során a Fehér Ház, miután megnyerte a 2009-es bajnokságot

a Fehér Ház a 2008-09-es NBA-szezon tizenegy győzelemmel kezdődött a Lakers számára. 19 mérkőzés és 17 győzelem után a csapat történetének legjobb szezonkezdését állították be. Február 2, 2009, Bryant szerzett 61 pontot a játék ellen A New York Knicks, a rekordot a legtöbb pontot egy játékos a Madison Square Garden. Ő is nevezték a kezdő felállás az NBA All-Star Game tizenegyedik alkalommal egymás után volt Társ MVP a játék együtt Shaquille O ‘ Neal. A szezon végén a Lakers 65 győzelmet aratott, Bryant pedig a 2.helyen végzett LeBron James mögött az alapszakasz MVP-jének szavazásán. Pályafutása során hetedik alkalommal került be az All-NBA és All-Defensive First csapatba. A Utah Jazz, a Houston Rockets és a Denver Nuggets legyőzése után a Lakers ismét bejutott az NBA döntőjébe. Ezúttal az Orlando Magic elleni öt meccs után meg tudták tartani a sajátjukat, Bryant pedig megszerezte negyedik NBA-bajnokságát, valamint első NBA-döntőjének MVP-díját.

a következő 2009/10-es szezonban Bryant lett az NBA történetének legfiatalabb játékosa, aki 25-öt kezelt.Hogy 000 pontot szerezzen NBA karrierje során. Április 2, 2010, ő meghosszabbította szerződését a Lakers további három évvel a teljes fizetése $ 87 millió. A rájátszásban csapata hat meccsen játszott a Oklahoma City Thunder, négy meccsen a Utah Jazz további hat meccsen pedig a Phoenix Suns. Az NBA döntőjében a Lakers szembesült a Boston Celtics, az NBA bajnoka 2008. Hét izgalmas mérkőzésen a Lakers képes volt érvényesíteni magát, és sorozatban második bajnokságát nyerte meg. Bryant így ötödik alkalommal lett bajnok, zsinórban másodszor pedig az NBA döntőjének MVP-je. Ezt a bajnokságot “korábbi öt bajnokságának leginkább kielégítőnek”nevezte.

A bajnokság utáni évek (2010-2013)

Bryant arcmaszkkal 2012 márciusában

a Lakers elkezdte belépni az új NBA-be szezon nyolc győzelemmel az első nyolc meccsükön. Bryant 13 éves lett. Szavazott NBA All-Star játék egy sorban, ahol ő szavazott All-Star Game MVP negyedik alkalommal. Január 30, 2011, ő szerezte a 27.000 pont az ő NBA karrierje, és két nappal később ő lett az egyik hét játékos NBA történetében rekord 25.000 pontot, 5000 lepattanó és 5000 segíti a karrierjük. Március 8-án, 2011, Bryant, köszönhetően 26 pontot egy játék ellen Atlanta Hawks, megelőzte Moses Malone az örök NBA gólszerző listán, és most elfoglalja a 6. helyen. Shaquille O ‘ Neal visszavonulása után ő volt a legmagasabb rangú Aktív játékos. Január 1, 2012, ő szerezte a 28,000 pont az ő NBA karrierje egy szabad dobás a játék ellen Denver Nuggets. Így 33 éves és 132 napos korában ő a legfiatalabb játékos, aki valaha elérte ezt a jelet. Eddig a pontig Wilt Chamberlain 34 éves és 363 napos volt. Február 7-én, 2012, Bryant megelőzte Shaquille O ‘ Neal az örök NBA Góllövőlista 28 pontot a játék ellen, a Philadelphia 76ers, most pedig az 5.helyen. A 2012-es All-Star game-ben 27 pontnak köszönhetően az All-Star games karrierpontjainak egyetlen rekordja lett. December 5, 2012, Bryant elérte a 30.000 jel egy játék ellen A New Orleans Hornets. 34 éves és 104 napos korában ő a legfiatalabb játékos, aki valaha elérte ezt a jelet. Eddig Wilt Chamberlain volt a legfiatalabb játékos 35 évesen és 179 naposan. Kareem Abdul-Jabbar, Karl Malone, Michael Jordan és Wilt Chamberlain után ő az ötödik játékos, aki csatlakozott ehhez az elit klubhoz. Között 7. és 26. 2012 decemberében minden meccset legalább 30 ponttal végzett (35, 34, 42, 31, 30, 34, 30, 34, 34, 40 pontok). A 34. születésnapja után csak két másiknak sikerült: Kareem Abdul-Jabbar (5 játék, 1981/82) és Michael Jordan (5 játék, 1997/98). December 28-án, 2012, Ez a sorozat csattant, amikor 27 pontot szerzett a Portland Trail Blazers ellen. Azonban csak az első három negyedben játszott. Március 30-án, 2013, Bryant, köszönhetően 19 pontot a játék ellen, a Sacramento Kings, megelőzte Wilt Chamberlain az örök NBA gólszerzők listája vette 4. helyen.

ismétlődő sérülések és karrier vége (2013-2016)

április 12-én 2013-ban Bryant Achilles-ínszakadást szenvedett, majd nyolc hónapig, December 8-ig kellett ülnie. Hat meccs után a bal térdében az oldalsó sípcsont törését szenvedett, ami a szezon hátralévő részére kizárta. A Lakers a klubtörténelem legrosszabb szezonját játszotta, és jelentősen lemaradt a rájátszásról. Bryant visszatért az NBA – be a 2014-15 NBA szezon 19.évadjára. Visszatért az NBA-szezonba, amely egyenrangúvá tette John Stocktonnal, aki szintén ugyanabban a csapatban játszott 19 szezont. December 14-én, 2014-ben megelőzte Michael Jordan az örök NBA pontlista, forgalomba őt a harmadik helyen mögött Kareem Abdul-Jabbar és Karl Malone. Ő szenvedett egy másik sérülés január 21, 2015, A játék ellen A New Orleans Pelicans, amikor szenvedett egy rotátor mandzsetta szakadás a jobb vállán során dunk kísérlet. Ismét műtéten kellett átesnie, és az egész szezonra kiesett. Bryant eddig csak a szezon 35 meccsét játszotta a Lakers csapatában. A 2015-ös All-Star Game-re nevezték el. Az előző évhez hasonlóan azonban sérülése miatt nem tudott részt venni a mérkőzésen. 2015 novemberében Bryant bejelentette, hogy a szezon végén visszavonul. A rajongók jelölték a 2016-os All-Star Game kezdőjeként, amely biztosította 18.részvételét. Április 13, 2016, Bryant vezette a Lakers egy 101-96 győzelem a Utah Jazz az ő utolsó játék egy személyes szezon legjobb 60 pont. Ez a 2015/16-os szezonban is pontrekord volt. Bryant most a legidősebb játékos, aki valaha is megtörte a 60 pontos határt. Utolsó NBA-évében átlagosan 17,6 pontot ért el. A Lakers a szezon második legrosszabb csapataként fejezte be a szezont.