cât de repede au fost sprinterii de top în liceu?

Brett Montrose

urmează

30 iulie, 2019 · 5 min read

cu atât campionatele canadiene, cât și cele americane de atletism în campionatul mondial oglinda retrovizoare, este timpul să aruncăm o privire înapoi la unii dintre sportivii și performanțele deosebite ale întâlnirilor.

în special, sunt dornic să mă scufund în sprinturi și evenimente de obstacole pentru a afla cât de repede au fost câștigătorii — și o mână de alți sportivi cu nume mari-când erau în liceu.

acum, dacă ești un sprinter de liceu care citește asta, nu te lăsa intimidat. Rețineți că acestea sunt unele dintre sportivii de top din lume astăzi și există o mulțime de spațiu în sport atât la nivel colegial și pro pentru sportivii care nu au fost destul de la acest nivel în liceu.

de asemenea, rețineți că cel mai bun mod de a crește ca atlet de Atletism este de a crea un profil eficientizat al sportivilor, de a căuta echipe universitare și universitare, de a fi recrutat și de a merge de acolo.

urmări colegiu și universitate track and field la StreamlineAthletes.com

l-am defalcat după evenimentul de mai jos.

bărbați

Aaron Brown (Canada) și Christian Coleman (SUA) au cronometrat fiecare ori de 9,96 în rundele lor de semifinală respective în weekend. Cu un 9.98 în semifinală, Andre De Grasse (Canada) a fost al treilea din totalul de trei din ambele întâlniri pentru a se scufunda sub nota de 10 secunde. Coleman a câștigat finala SUA de 100 de metri în 9,99, în timp ce Brown și de Grasse Au trebuit să meargă la sutime de secundă pentru a determina al cărui 10,03 a fost mai rapid — Brown a ieșit cu victoria.

acum să vedem ce alergau fiecare dintre acești tipi peste 100 de metri în ultimul an de liceu:

Timpi de liceu pentru 100 de milioane de bărbați:

• Christian Coleman (2014 100m SB): 10.30
  • Aaron Brown (2010 100m SB): 10.47
  • Andre De Grasse (2012 100m SB): 10.59

femei

cele mai rapide femei de peste 100 de metri în weekend au fost Crystal Emmanuel (Canada) și English Gardner (SUA), care au alergat ambele runde de semifinală 11.16. Emmanuel ar continua să înregistreze un 11.17 pentru a captura victoria în finala Canadiană. Pe partea americană a frontierei, Teahna Daniels a luat finala W în 11.20. De asemenea, concurând în finala americană a fost nou-transformat pro, campion NCAA și deținător de record colegial (10,75), Sha ‘ Carri Richardson.

Sha ‘ Carri Richardson decolează pentru a bate recordul colegial și a câștiga titlul NCAA 100m în 10,75

orele de liceu pentru 100m femei:

200m

nimeni nu a alergat 200 de metri la fel de repede ca Noah Lyles (SUA) până acum în 2019 — 19,50-ul său marchează timpul de lider mondial în proba de jumătate de tur. Dominația lui s-a revărsat și în acest weekend trecut. Lyles a fost singurul sportiv care a rupt 20 de secunde la întâlnirea Canadiană sau Americană. Și el a mers mult sub, pontaj 19.78 în finală.

Noah Lyles’ lider mondial 19.50 peste 200 de metri

ori de liceu pentru 200m bărbați:

• Noah Lyles (2015 200m SB): 20.18

femei

performerul remarcabil în proba feminină de 200 de metri din ambele întâlniri de campionat a fost dezerea Bryant (SUA), care a câștigat finala în 22.47. Angie Annelus (SUA) are cel mai rapid timp în rândul femeilor canadiene și Americane de până acum în 2019 la 22.16; a terminat pe locul 3 în finala SUA 200m.

Orele de liceu pentru 200 de milioane de femei:

• Dezerea Bryant (2011 200m SB): 23.01
  • Angie Annelus (2015 200m SB): 23.30

400m

americanii au luat lumina reflectoarelor în evenimentul masculin de 400 de metri. Fred Kerley l-a învins pe Michael Norman la linie, rulând al doilea cel mai rapid 400 din 2019 din lume în 43.64. Singurul timp mai rapid din acest an îi aparține lui Norman însuși, care a condus un sezon timpuriu 43.45, care a fost în topul mondial din aprilie.

ori de liceu pentru 400m bărbați:

• Michael Norman (2015 400m SB): 45.19

* cel mai devreme timp în aer liber 400m pot găsi pentru Fred Kerley este un 46.38 din 2014, care este anul după ce a terminat liceul.

femei

departe și departe cel mai rapid (și al doilea cel mai rapid) ori feminin de 400 de metri ambele au venit de la Shakima Wimbley (SUA), care a înregistrat un timp de 50,20 secunde în semifinală și 50,21 pentru a câștiga finala. De asemenea, o notă specială a fost Allyson Felix, care s-a calificat în finală după o perioadă de patru luni post-secțiunea C bloc de antrenament în căutarea celei de-a noua apariții la Campionatele Mondiale. Ei 49.26 din 2015 o face a 20-a cea mai rapidă femeie din toate timpurile peste 400 de metri.

Timpi de liceu pentru 400 de milioane de femei:

• Allyson Felix (2003 400m SB): 52.26
  • shakima Wimbley (2013 400m SB): 53.67

110mh

Daniel Roberts (SUA) a alergat constant prin fiecare rundă a evenimentului de obstacole de 110 metri masculin, terminând la 13.23 pentru a câștiga finala finală Americană. Roberts a reușit să câștige de la omul care l-a învins la începutul acestui sezon pentru titlul NCAA în același eveniment, Grant Holloway. Holloway a înregistrat un timp de 13.36 în acest weekend trecut și a câștigat NCAA într-un record colegial de 12.98.Damian Warner a fost cel mai rapid din Canada, câștigând cu o marjă largă în 13.53.

Timpi de liceu pentru bărbați 110mh:

• Grant Holloway (2015 110MH SB): 13.75

*cel mai devreme timp de 110mh în aer liber pe care îl pot găsi pentru Daniel Roberts este un 13.82 din 2016, care este anul după ce a terminat liceul.

100mH

Keni Harrison (SUA) a alergat cele mai rapide două obstacole de 100 de metri: 12,54 în semi și 12,44 în finală. Harrison este a treia cea mai rapidă femeie din lume în acest eveniment până acum în 2019.

Timpi de liceu pentru 100mh femei:

• Keni Harrison (2010 100MH SB): 13.79

400mh

pe partea americană, rai Benjamin a intrat în weekend ca favorit în evenimentul de obstacole de 400 de metri, înregistrând la 47.16 în iunie. Și exact asta s-a întâmplat: Benjamin a zdrobit competiția și a câștigat finala în 47.23.

ori de liceu pentru 400mh bărbați:

• Rai Benjamin (2015 400MH SB): 49.97

femei

foarte probabil, punctul culminant de top din campionatele canadiene și americane desfășurate în acest weekend trecut a fost obstacolele de 400 de metri ale femeilor. În Des Moines, IA, Dalilah Muhammad (SUA) a luat cu asalt ploaia pentru a stabili un nou record mondial în eveniment. Muhammad a cronometrat un timp uimitor de 52.20. Pe călcâie și împingând-o până la final a fost phenomul de 19 ani, Sydney McLaughlin, care a trecut linia în 52.88-cel mai rapid timp al ei din 2019.