Winterhawks scor 7 în victorie împotriva Rockets

(Kelowna, British Columbia) vineri seara a marcat al 50-lea joc al sezonului pentru Portland Winterhawks (36-7-3-4) și Kelowna Rockets (23-24-1-2).

echipele au renunțat la PUC pentru a treia oară în acest sezon și mai întâi la locul Prospera. Ambele echipe au intrat în noapte în căutarea de a fixa dungi de trei jocuri pierdute.

Portland a revenit în coloana de victorii datorită unei victorii cu 7-3.

Jaydon Dureau a comentat după meci spunând: „Ne-am luptat puțin acolo și nu am valorificat în prelungiri sau împușcături în ultimele câteva jocuri. Mă simt minunat să fiu din nou în acea coloană de câștig și să obțin cele două puncte.”Seth Jarvis a condus echipa Winterhawks cu două goluri și un assist.

Portland a sărit la un start rapid de notare pe trei din primele patru fotografii.

Jack O ‘ Brien a făcut un joc heads-up la linia albastră așteptând să atingă pucul până după ce a atins ceea ce ar fi fost un apel de ofsaid. Odată ajuns în afara zonei, începătorul de 16 ani a aruncat pucul înainte către Jarvis.

Seth Jarvis (foto – Portland Winterhawks/Matthew Wolfe)

Jarvis, jucătorul WHL al lunii, a evitat o verificare romană Basrană și a ascuns puck pe reverul său pentru al 27-lea gol al sezonului.”cu toții cumpărăm și facem toate lucrurile mici pentru a pune pucul în plasă”, a spus Dureau despre performanța liniei sale vineri. „Cred că toată lumea este hotărâtă acum că ar trebui să câștigăm aceste jocuri și de ce suntem capabili.”

câteva minute mai târziu, un alt debutant de 16 ani pentru Mike Johnston Winterhawks a atras o penalizare în zona ofensivă, trimițând Jocul de putere al lui Portland pe gheață.la fel de reușit ca jocul de putere Winterhawks a fost târziu — un gol în șase jocuri consecutive care intră în noapte — lovitura de pedeapsă Rockets a fost într-un funk.în două jocuri împotriva Spokane Chiefs weekend-ul trecut, Kelowna a permis opt goluri de putere-play pe 15 încercări.

Jaydon Dureau a reușit 9-of-16 când l-a învins pe Basran la partea mănușii după ce a târât în jurul unui apărător în partea de sus a cercurilor.Dureau și Jarvis au fost un duo dominant în ultima vreme și s-au conectat din nou pentru al treilea gol al jocului. În timp ce încercarea lui Dureau la un wraparound a ratat, pucul a ajuns să fie o pasă perfectă pentru Jarvis.

proiectul NHL 2020 top prospect aștepta singur în dreapta plasei și pur și simplu a lovit pucul pentru a doua sa perioadă.

antrenorul principal al Rockets Adam Foote l-a înlocuit pe Basran cu Cole Schwebius după ce Portland a marcat la trei din primele patru lovituri.

cu mai puțin de trei minute de jucat în perioada de deschidere, o cifră de afaceri a Winterhawks în propriul lor final a dus la o piesă de luptă în fața netminder Hofer. Winnipeg, Manitoba, nativ a oprit primele două încercări înainte ca pucul să iasă în slot. Kaedan Korczak a fluierat acasă al nouălea gol al sezonului.

Ethan Ernst

27 de secunde mai târziu, rachetele au ajuns într-o singură lovitură, din nou pe o lovitură de Korczak. De data aceasta Hofer a făcut salvarea inițială, dar Ethan Ernst a fost pregătit pentru revenire și a marcat al treilea gol al sezonului și al doilea împotriva Winterhawks.

în ciuda renunțării la două goluri în succesiune rapidă, Dureau a exprimat: „trebuie să respectați fiecare echipă din această ligă. Jocul nu se termină niciodată până când cele 60 de minute nu se termină. Ei au împins înapoi și am stat împreună și a stat puternic. Cred că ne-am reunit și am spus: ‘relaxează-te, încă jucăm bine, dă-i drumul aici. Apoi am plecat de acolo.”

cinci goluri au fost marcate în primele 20 de minute, iar alte trei au găsit sfoara în cadrul din mijloc.

Robbie Fromm-Delorme s-a convertit pe propria șansă de revenire la scurt timp după ce un jucător Kelowna a căzut în zona ofensivă. Schwebius a făcut salvarea inițială, dar extrema născută în 2002 nu a greșit cu a doua ocazie.

în timp ce Portland continua să aplice presiune în zona Kelowna, Kade Nolan a găsit pucul pe băț. Tânărul de 18 ani din Rouleau, Saskatchewan, a mers pe linia albastră și a trimis o lovitură la încheietura mâinii la o înălțime perfectă pentru o deviere. Destul de sigur, Klassen a fost la locul potrivit la momentul potrivit pentru a-și redirecționa acasă al șaptelea gol.

debutantul născut în 2003 s-a alăturat Winterhawks de la Prințul Albert Mintos în timpul sezonului și a arătat că aparține WHL. Centrul de cinci picioare-zece, 161 de lire sterline are acum puncte 11 în primele sale jocuri 22 WHL.

infracțiunea Kelowna a fost generată în principal de la capătul din spate vineri seara.

Conner McDonald one-temporizat un Jake Poole trece de pe placi. Obiectivul a marcat al patrulea gol al overager al anului și al doilea ca membru al Rockets.

prin 40 de minute, lovitura de pedeapsă Rockets a crescut și nu a permis un alt gol de putere, în ciuda altor patru penalizări. De fapt, Trevor Wong a avut cele mai bune două oportunități în timp ce shorthanded, dintre care unul a venit pe un separatist. Hofer și Jarvis s-au combinat pentru a-l împiedica pe debutant să înscrie al șaptelea gol al sezonului Rockets în timp ce coboară un om.Kelowna a primit primul său joc de putere 1: 41 în a treia perioadă, dar nu a putut să se convertească. Winterhawks penalty killers a rămas perfect împotriva Rockets în acest sezon.

Mason Mannek (foto – Portland Winterhawks/Matthew Wolfe)

când echipele s-au regrupat în urma timeout-ului media, Portland și-a extins amabilitatea de plumb de la 19 ani Mason mannek. Ludvig l-a lovit pe nativul din Utah în pas la linia albastră. În timp ce patinau la viteză maximă, cei cinci picioare-opt înainte au lovit porțiunea superioară a plasei și au trimis sticla de apă la plăcile de capăt.Ludvig a avut apoi rândul său să se potrivească cu lovitura lui Mannek în jocul de putere. Reece Newkirk a primit asistența primară, găsindu-l pe Ludvig în slot pentru al 16-lea sezon. Printre apărători, doar Alex Cotton de la Lethbridge Hurricanes are la fel de multe goluri ca și Florida Panthers draft pick.

Hofer nu a fost foarte ocupat în a treia perioadă, deoarece apărarea lui Portland a permis doar șase lovituri în ultimele douăzeci de minute.

vineri a marcat al treilea în acest sezon împotriva Rockets pentru Winterhawks. Dureau și-a exprimat: „găzduiesc o Cupă memorială, așa că vrei cu adevărat să-i bazezi pe alte Echipe pe care le vei juca în alte divizii. Chiar vrei să câștigi aceste jocuri împotriva lor venind pe întindere, deoarece s-ar putea să întâlnești aceste Echipe mai târziu în playoff. Vrei să te asiguri că vei câștiga.”

Victoria îi oferă lui Portland 36 de victorii în sezon și 79 de puncte pentru a ține pasul cu Everett Silvertips care a învins Tri-City în Kennewick, Washington.

sâmbătă este a patra și ultima întâlnire din sezonul regulat dintre Winterhawks și Rockets.