Pool Game: Opt Ball

Nu buzunar 8-ball până la sfârșitul jocului. Când ați introdus toate bilele, luați scopul la 8-ball. Primul jucător să buzunar toate bilele lui sau a ei și apoi buzunar 8-ball este câștigătorul.

Dacă faceți o „lovitură bancară” sau „lovitură combinată”—două tipuri de lovituri de apel—ar trebui să vă informați adversarii despre lovitura intenționată, deoarece aceste fotografii nu sunt considerate evidente. Denumiți mingea și buzunarul pentru care intenționați să vizați. Nu trebuie să oferiți mai multe detalii decât mingea obiectului și buzunarul dorit.

apelarea focurile de armă

opt minge este, în general, a jucat ca un joc împușcat apel, ceea ce înseamnă că înainte de a lovi o minge, trebuie să apelați împușcat. Mai întâi îți alegi lovitura, apoi o spui cu voce tare, astfel încât adversarul tău să te poată auzi: „cinci mingi în buzunarul de colț” sau orice ar fi lovitura pe care urmează să o faci.

dacă lovitura este evidentă, nu trebuie să o egalezi, dar adversarul tău are dreptul să întrebe dacă nu este sigur. Dacă puneți o minge pe care nu ați sunat-o (numită „slopping”), regulile oficiale spun să lăsați mingea în buzunar. Cu toate acestea, mulți oameni preferă să returneze mingea slopped la footspot. Într-un fel sau altul, rândul tău este pierdut la următorul jucător.

Regulile

iată câteva reguli generale cu opt bile:

• pauza de deschidere nu este niciodată o lovitură numită.
  • dacă faceți pauza, puteți face o altă lovitură atâta timp cât cel puțin o minge din pauză a fost introdusă legal.
  • dacă nu reușiți să faceți o pauză legală (nicio minge nu este introdusă în buzunar), atunci adversarul dvs. poate decide să tragă bilele în timp ce se odihnesc pe masă după pauză sau adversarul poate alege să rebreak.
  • dacă puneți bila 8 pe o lovitură de pauză, toate bilele rămân în ghiveci, cu excepția bilei 8, care este returnată la masă. Adversarul poate rebreak dacă 8-ball este introdus în buzunar sau poate fața locului 8-ball pe masă pe footspot.
  • dacă tragi o minge de pe masă în timpul unei pauze de deschidere, îți pierzi rândul. Adversarul tău ia apoi poziție la masă și poate continua să tragă sau să ia bila albă în mână și să joace din spatele șirului de cap.
  • tabelul este considerat” deschis ” după lovitura de pauză, ceea ce înseamnă că dungile sau solidele nu au fost încă determinate. Tabelul este întotdeauna considerat deschis imediat după lovitura de pauză. Puteți lovi orice minge de obiect în acest moment, indiferent dacă este dungată sau solidă. Este chiar legal să lovești 8-ball atunci când masa este deschisă—dar nu buzunar 8-ball.

puteți lovi mingea 8 doar ca parte a unei lovituri combinate în acest moment în timpul jocului. Dacă faceți o lovitură directă asupra bilei 8, vă pierdeți rândul și toate bilele introduse rămân introduse. Adversarul dvs. poate continua să joace la masa deschisă în acest moment.căutați mai multe jocuri distractive pentru copiii dvs.? Check out noastre de top jocuri clasice de bord!

dungi sau solide?

acum, că masa este deschisă, este timpul pentru a alege grupul de bile obiect. Selecția dvs. este determinată numai după ce buzunar o lovitură numit. Solidele sunt numerotate 1-7, iar dungile sunt numerotate 9-15. 8-ball este negru. Deci, dacă te sun „9-ball în buzunar colț” și ați reușit să buzunar care a numit împușcat, atunci va fi dungi pentru restul jocului.

A face Contact

toate acestea sună destul de ușor, nu? Ei bine, nu chiar.

iată captura: la toate loviturile—după pauză și nu când masa este deschisă—jucătorul trebuie să lovească mai întâi unul din grupul său de bile și fie să introducă o minge, fie să facă o minge (sau bila albă) să contacteze partea laterală a mesei.

puteți face bila albă să sară de pe partea laterală a mesei (lovitură bancară) înainte de a lovi mingea obiectului, dar bila obiectului trebuie să fie introdusă în buzunar, sau ea sau bila albă trebuie să contacteze partea laterală a mesei.

Dacă oricare dintre bile nu intră în contact cu partea laterală a mesei, lovitura este considerată fault. Adversarul dvs. poate juca apoi bila albă în mână de oriunde de pe masă (acest lucru nu trebuie neapărat să fie din spatele șirului de cap—care se aplică doar pauzei de deschidere) .

faulturi și sărituri cu mingea

o lovitură este considerată a fi un fault dacă este sărit de pe masă. Sărind o minge de pe masă înseamnă că îți pierzi rândul în fața adversarului. Adversarul dvs. poate observa bilele în ordine numerică din orice locație de pe masă (ceea ce înseamnă că el sau ea poate plasa mingea oriunde pe masă înainte de a-și lua următoarea tură).

dacă sari 8-ball de pe masă, ai pierdut cu totul! Deci, ține-ți ochii pe acea minge și fii atent! Dacă sari o minge—alta decât cea cu 8 bile-de pe masă, îți pierzi rândul

buzunar ilegal

o minge este considerată introdusă ilegal din următoarele motive:

• dacă bagi o minge în timp ce lobezi o altă minge de pe masă (tragi un fault)
  • mingea obiect pe care ai sunat—o nu intră în buzunarul desemnat

h2>

fotografiile combinate sunt fotografii legale, dar nu puteți folosi niciodată 8-Ball ca prima minge contactată. Cu alte cuvinte, puteți utiliza bila 8 în combinație cu o altă minge obiect pentru a introduce o minge obiect, atâta timp cât nu loviți mai întâi bila 8.

notare

vă păstrați joc bilele obiect pe vizita dumneavoastră la masă până când nu reușesc să buzunar o lovitură. Odată ce toate bilele obiect din grupul dvs. sunt introduse în buzunar, încercați să buzunar 8-ball. Prima persoană care a realizat acest lucru câștigă meciul.